چرا باید مهد کودک را جدی گرفت؟

توجه به آموزش کودکان پيش‌دبستاني از آن جهت داراي اهميت است که در شکل‌گيري شخصيت آنان بسيار تاثيرگذار است. والدين و مربيان هر کدام نقش تعيين‌کننده‌اي در سرنوشت کودکان دارند. توانايي به کار بستن آموزش‌هاي لازم، مطابق با استانداردهاي بين‌المللي، همچنين هنجاريابي آن با معيارهاي کشورمان، استفاده از تجارب گذشته، همگي مي‌تواند در بالا بردن کيفيت آموزشي مهدهاي کودک موثر باشد...

کيفيت مکمل کميت
در مهدکودک کيفيت بايد مکمل کميت باشد، بايد توجه داشت که يادگيري پايه تنها در يک جو گرم و صميمي به منتها درجه موفقيت نايل مي‌شود و شيوه‌هاي مشارکتي و فعال ضامن شکوفايي کامل استعدادهاست. آماده‌سازي کودکان براي زندگي مسوولانه در جامعه‌اي آزاد، با روحيه همدلي و صلح مدار، برابري جنسيتي و دوستي و صميميت ميان همه مردم اجتناب‌ناپذير است.

مهم‌ترين اهداف آموزش پيش‌دبستاني
تقويت قواي ذهني، روحي و جسمي کودکان، تقويت مهارت‌هاي فکري و عقلاني کودکان، تقويت مهارت‌هاي گفتاري و ارتباطي کودکان، تقويت قدرت استقلال و خوداتکايي کودکان، تقويت قدرت خلاقه کودکان از مهم‌ترين اهداف آموزش پيش‌دبستاني است. حضور در دوره آموزش پيش‌دبستاني براي کودکان پيش‌دبستاني داراي يک نقش اجتماعي بوده و موجب آماده‌سازي کودک براي ورود به دوره ابتدايي مي‌شود. کودکاني که دوره پيش‌دبستاني را گذرانده‌اند به لحاظ اينکه آرام‌آرام از محيط گرم و صميمي خانواده جدا مي‌شوند، در مقايسه با کودکاني که در اين دوره‌ها شرکت نکرده‌اند از روحيه بهتري برخوردارند. از سويي جدا شدن کودک از کانون گرم خانواده به کلاس اول ابتدايي که در آنجا تعليمات شکل رسمي‌تري به خود مي‌گيرد براي کودکان تازه‌وارد که با اين‌گونه اماکن کمتر تماس داشته‌اند، تجربه دشواري است و مدت سازگاري آنها را به مراتب طولاني‌تر مي‌کند.

حقوق کودک در مهدکودک

کودکي که از خانه به مهد مي‌رود، بايد احساس کند همان لطافت و گرمي خانواده و جاذبه‌هاي دوست‌داشتني در انتظار اوست. معمولا در محيط‌هاي آرام کودکان يادگيري بهتري از خود نشان مي‌دهند. مربيان آموزشي بايد به علوم روان‌شناسي کودک و علوم تربيتي آشنايي کافي داشته باشند. مربي بايد بداند هر عملي از سوي او سر بزند خواه خوب يا بد، کودک نسبت به تکرار آن اقدام خواهد کرد. در حقيقت کودکان در الگوبرداري کمتر تفکر کرده و بيشتر عمل مي‌کنند بنابراين بايد نهايت دقت در رفتار مربي با کودک انجام شود. کفپوش مهدکودک

آزار کلامي مربيان، به دنبال بي‌توجهي و ناآرامي کودک، مي‌تواند پيامد خطرناکي به بار آورد که احتمال بزهکاري و مشکلات يادگيري کودک را در سال‌هاي آتي افزايش مي‌دهد. محققان اعتقاد دارند آزار کلامي با خطر بزهکاري در اوان جواني و افت تحصيلي ارتباط دارد.

سرزنش کردن، تنبيه، تحقير و... علاوه بر اينکه انرژي و توان کودک را مستهلک مي‌کند، زمينه‌ساز عقده حقارت خواهد شد که در بزرگسالي به شکل مکانيسم دفاعي (جابه‌جايي يا جانشيني) افراد ديگر را مورد هدف قرار خواهد داد.
منبع: افتاب 

خدمات و محصولات تولیدی

 
 
 

 

خدمات شیشه و آینه