نگهداری کودک در مهد یا با پرستار در خانه ؟

امروزه معزل خانم هاي متاهل شاغل نگهداري فرزندشان به نحو احسنت است بطوريکه هم به ازنظر فکري هم از نظر جسمي به کودکشان رسيدگي شود ميخواهيم تفاوت نگهداري د رمهد کودک و منزل را بدانيم
اين روزها بعضي زوج هاي شاغل ترجيح مي دهند به جاي فرستادن فرزندشان به مهدکودک، پرستاري را استخدام کنند تا نگراني هاي شان از بابت مراقبت و نگهداري از کودک کمتر شود.اما حضور پرستار در خانه به طور معمول با دردسرهايي همراه است و شايد مشکلاتي پيش بيايد، بنابراين بهتر است قبل از اينکه درمورد حضور پرستار در خانه تان تصميم بگيريد، توصيه هاي دکتر بيات را در اين زمينه بخوانيد.

سن کودک
يکي از اولين نکاتي که در مورد انتخاب پرستار بايد درنظر گرفته شود، سن کودک است. در سنين پايين که کودک نياز به مراقبت دارد، بهتر است پرستار با مهارت هاي نگهداري از کودک آشنا بوده و تجربه کافي داشته باشد. به عنوان مثال پرستاراني که مادر هستند يا تجربه نگهداري از کودک را دارند، براي نگهداري از کودک گزينه مناسب تري محسوب مي شوند. کودکان بزرگ تر خودشان قادر به صحبت کردن هستند و مي توانند اتفاقات خانه را گزارش دهند اما در مورد کودکاني که هنوز توانايي حرف زدن ندارند کنترل شرايط اهميت بيشتري پيدا مي کند. علاوه بر اين در مورد کودکان بزرگ تر توصيه مي شود پدر و مادر پرستاري را انتخاب کنند که توانايي کار و بازي با کودک را داشته باشد. حتي اگر پرستار قادر باشد کارهاي آموزشي انجام دهد و تجربه يا تحصيلات مرتبط داشته باشد، داشتن اين قابليت ها به مراتب بهتر است. بهترين سن براي پرستاران ?? تا ?? سال است.

نکاتي در مورد روز مصاحبه
زماني که پدر و مادر از طريق موسسات يا آشنايان با پرستاري آشنا شدند، بهتر است قبل از استخدام و سپردن کودک، با او مصاحبه کنند. در روز مصاحبه انتظارات بايد به طور واضح و مشخص بيان شوند. مثلا مادر بگويد که انتظار دارد پرستار چه غذاهايي را دراختيار کودک قرار دهد، آيا لازم است که خود پرستار هم براي کودک غذا بپزد، آيا بايد بخشي از کارهاي آموزشي را هم برعهده داشته باشد و آيا مي تواند کودک را از خانه بيرون ببرد؟ عادت هاي غذايي کودک، ويژگي هاي رفتاري، حساسيت هاي غذايي و مواردي از اين دست هم نکات مهمي هستند که بايد به پرستار گوشزد شود. هرقدر اين توافقات واضح تر باشد امکان بروز مشکلات در آينده کمتر است. اگر اين صحبت هاي اوليه شفاف نباشد اين احتمال وجود دارد که بعد از مدتي بنا به دلايلي مشکلاتي ايجاد شود و والدين از عملکرد پرستار رضايت نداشته باشند. درنتيجه پرستار کارش را ترک کند يا اخراج شود که اين موضوع ممکن است بر احساسات کودک تاثير داشته باشد. علاوه بر اين هر خانه اي قانون و خط قرمزهايي دارد که بايد در مورد اين نکات هم حتما با پرستار صحبت شود. پيشنهاد مي شود که مادر در مورد محل قرار گرفتن تلفن هاي تماس ضروري، داروهاي کودک، دفترچه بيمه و… پرستار را مطلع کند تا در شرايط اضطراري پرستار به موقع به کودک کمک کند.

کنترل از راه دور
در مورد کودکاني که در سنين قبل از سه سالگي هستند و توانايي صحبت کردن ندارند، بهتر است اقدامات ديگري هم در نظر گرفته شود. به عنوان مثال اگر پدر و مادر امکانات مالي خوبي دارند، خريد دوربين هاي مدار بسته اقدام موثري است که مي تواند در نظارت کارهاي پرستار تاثير داشته باشد. درصورتي که امکان خريد دوربين مدار بسته وجود ندارد، والدين مي توانند حداقل صداي پرستار را ضبط کنند. البته نکته مهم اينجاست که خود پرستار در جريان نصب دوربين يا دستگاه ثبت صدا باشد و بداند که والدين کودک، عملکرد او را کنترل مي کنند. براي نظارت بر کار پرستار مي توان از همسايه ها هم کمک گرفت. مادر مي تواند به يکي از خانم هاي همسايه بسپارد تا اگر صداي گريه ممتد کودک را شنيد براي پيگيري به خانه شان مراجعه کند. کفپوش مهدکودک

همسويي رفتار والدين و پرستار
هماهنگي و همسويي رفتار والدين و پرستار هم موضوع قابل توجهي است که خانواده ها بايد به آن توجه داشته باشند. قرار است کودک ? يا ? ساعت در روز را نزد پرستارش باشد و به همين دليل لازم است بين رفتار پدر و مادر و پرستار همسويي جهت داري وجود داشته باشد. مثلا اگر در خانه قانوني وجود دارد که کودک نبايد قبل از غذا شيريني بخورد، توصيه مي شود که از پرستار هم بخواهيد به اين نکات توجه داشته باشد و در مورد نحوه تشويق يا تنبيه کودک هم مطلع شود. البته منظور از تنبيه کتک زدن يا فرياد کشيدن بر سر کودک نيست، بلکه پدر و مادر يا پرستار مي توانند از کودک بخواهند که به دليل رفتار نامناسب چند دقيقه اي کنار اتاق بنشيند. اين موارد تنبيهات بي ضرري هستند که در مورد آنها والدين و پرستار مي توانند به توافق برسند. هرقدر شباهت رفتاري بين والدين و پرستار بيشتر باشد احتمال بروز مشکلات کمتر مي شود.

تعويض پرستار ممنوع
براي برقراري ارتباط بين کودک و پرستار، والدين بايد به اين دو نفر کمک کنند. اگر انتخاب پدر و مادر در مورد پرستار خوب و مناسب باشد، پيشنهاد مي شود از تعويض پرستار کودک شان خودداري کنند؛ مگر اينکه دلايل موجهي مانند دوري مسافت، جابه جايي و مواردي از اين دست وجود داشته باشد. در غير اين صورت به دليل دلبستگي کودک به پرستار ممکن است مشکلي برايش ايجاد شود. درست است که پرستار به نوعي مادر دوم کودک محسوب مي شود اما به هر حال نمي تواند جاي مادر را بگيرد. بهتر است وقتي مادر از سرکار به خانه برمي گردد براي بودن در کنار فرزندش وقت بگذارد.
منبع: دکتر سلام 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ

 

 

 

خدمات و محصولات تولیدی

گروه تولیدی ‹‹ بهکام ››،لیوان کاغذی ، لیوان تبلیغاتی