آیا کودک شما به راحتی به مهد کودک میرود؟

يک روانپزشک ضمن اشاره به اين‌که اضطراب جدايي در دخترها بيشتر از پسرها است، گفت: تجربه محيط‌ هاي اجتماعي و دور از خانه به کاهش اين اضطراب در کودکان کمک مي‌کند.
ايشان گفت: با آغاز سال تحصيلي بسياري از کودکان در کنار آماده شدن براي شروع مدرسه و يا رفتن به مهدکودک، به نوعي ترس و اضطراب جدايي از والدين، به خصوص مادرشان را تجربه مي‌کنند.
خدايي افزود: معمولا کودکاني که مادرانشان امکان نگهداري از آنها را دارند، اضطراب و ترس بيشتري براي قرار گرفتن در محيط‌هاي اجتماعي و يا آشنايي با افراد جديد را دارند. به همين منظور ما به خانواده‌ها توصيه مي‌کنيم پيش از سن دبستان، تجربه حضور در محيط‌هاي اجتماعي يا مهدکودک را براي کودک خود فراهم کنند.

وي ضمن اشاره به تفاوت‌هاي ميان واژه‌هاي «وابستگي» و «دلبستگي» گفت: دلبستگي، نزديکي عاطفي بين افراد است که از پيوندهاي عاطفي مشترک ميان آنها نشأت مي‌گيرد و باعث اختلال در عملکرد فرد مقابل نمي‌شود. اما وابستگي زماني اتفاق مي‌افتد که اين روابط عاطفي از حد متعارف خارج مي‌شود، طوري که فرد بدون نبود طرف مقابل دچار اضطراب و استرس و ترس از دست دادن مي‌شود.

خدايي گفت: والدين معمولا به شکل نيمه‌آگاهانه يا ناخودآگاه و گاهي اوقات کاملا خودآگاه احساس وابستگي را به کودکان خود منتقل مي‌کنند. با اين کار احساس ناامني در کودک ايجاد مي‌شود و کودک به اين باور مي‌رسد که تنها مادر اوست که مي‌تواند امنيتش را تأمين کند.

اين روانپزشک به علل ترس از جدايي اشاره کرد و گفت: مي‌توان عواملي مانند وابستگي بيش از حد مادر به کودک و بالعکس، مسائل ژنتيک و وراثتي در خانواده‌هايي که افراد خجالتي بيشتري دارند و تاثيرات مسائل خانوادگي مثل طلاق يا فوت والدين و يا از دست دادن يکي از اعضاي خانواده را نام برد.

وي در ادامه افزود: کودکاني که کمتر در محيط‌هاي اجتماعي حضور پيدا مي‌کنند و اصطلاحا به آنها بچه‌هاي خانگي گفته مي‌شود، معمولا ترس بيشتري براي حضور در يک محيط جديد را دارند. اين بچه‌ها همواره يک مراقبت‌کننده داشته‌اند و اکثرا تجربه حضور در مهدکودک و يا جمع هم سن و سال‌هاي خود را نداشته‌اند.
خدايي عنوان کرد: براي از بين بردن اين اضطراب در کودکان، بايد از اهانت کردن، يا مسخره کردن آنها به شدت پرهيز شود. اولياي مدرسه و والدين بايد به صورت شرطي‌سازي، اين جدايي را براي کودکان آسان‌تر کنند.
اضطراب و ترس در کودکان,ترس از جدايي در کودکان

براي از بين بردن اضطراب جدايي در کودکان، بايد از اهانت کردن يا مسخره کردن آنها پرهيز شود
وي ادامه داد: اولياي مدرسه بايد با ايجاد محيطي شاداب، و همچنين استفاده از افرادي با روابط عمومي بالا براي ارتباط برقرار کردن با بچه‌ها، به از بين بردن اين اضطراب جدايي کودک کمک کنند.
اين روانپزشک افزود: والدين بايد مقتدرانه اما با مهرباني، با کودک برخورد کنند. از مسخره کردن و ترساندن کودک بپرهيزند و روي حرف خود بايستند و به صورت پلکاني و تدريجي با اضطراب کودک برخورد کنند.
وي با اشاره به اين که هرگز نبايد به کودک خود توهين و يا او را با سايرين مقايسه کرد؛ گفت: والدين نبايد هيچ‌گاه کودک خود را با حالت اضطراب و ترس در مدرسه رها کنند. پدر و مادر بايد در رفت و آمد به مدرسه تا حد ممکن کودک خود را همراهي کنند. در صورت حساسيت بيش از حد کودک بايد با اجازه اولياي مدرسه ساعاتي بعد از آغاز کلاس را در مدرسه حضور داشته باشند و يا در زمان تعطيل شدن مدرسه به موقع در محل حاضر باشند. کفپوش مهدکودک

خدايي در پايان گفت: در صورت تشديد استرس و اضطراب جدايي در کودک، و ايجاد حالت‌هايي مانند دل درد، سردرد، تپش قلب و خستگي و بيقراري‌هاي پي‌درپي بايد براي استفاده از روش‌هاي دارويي يا غيردارويي به روانپزشک مراجعه شود. 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ

 

 

 

خدمات و محصولات تولیدی

گروه تولیدی ‹‹ بهکام ››،لیوان کاغذی ، لیوان تبلیغاتی