افزایش قد کودکان با این روش ها

چه عواملي در افزايش قد اطفال تاثيرگذار هستند و موجب بلندتر شدن آن مي شوند پيشنهادات پزشکي در اين زمينه چيست . چه راهکارهايي موجب بلندقد شدن کودکان مي شود
آيا ورزش هايي مانند کشتي، وزنه برداري و حتي ژيمناستيک باعث کوتاه شدن قد مي شوند؟ براي پاسخ به اين پرسش بهتر است نگاهي به فرآيند استخوان سازي و رشد قد بيندازيم. در بدن 206 استخوان وجود دارد که به انواع مختلفي تقسيم مي شوند؛ به عنوان مثال، استخوان هاي دراز از يک تنه تقريبا استوانه اي با يک قسمت پهن در 2 انتها تشکيل شده اند. اين گروه بيشتر استخوان هاي اندام فوقاني (مانند بازو) و اندام تحتاني (مانند ران) را دربر مي گيرند.
در استخوان هاي دراز صفحات رشدي وجود دارد که صفحه اي غضروفي است که بين 2 قسمت اپي فيز و ديافيز استخوان هاي بدن قرار دارد و رشد طولي آنها را امکان پذير مي کند. اين رشد از دوران جنيني آغاز و در انسان (حدود 20 سالگي) با استخواني شدن کامل آن خاتمه مي يابد. سلول هاي غضروفي موجود در عمقي ترين لايه صفحه رشد با تکثير و نمو خود مقدمات تشکيل بافت استخواني را فراهم مي کنند و به طول استخوان مي افزايند. البته عوامل متعدد محيطي، داخلي و هورموني به خصوص هورمون رشد در فعاليت صفحه هاي رشد دخالت دارند. در اين مطلب به آثار ورزش بر رشد قدي افراد اشاره خواهيم کرد.
1- عوامل افزايش دهنده قد کودکان
• تغذيه مناسب؛ يعني مصرف مواد غذايي حاوي کلسيم، ويتامين D و C.
• توجه به وضعيت بدني: يعني صاف ايستادن و درست نشستن و…
• انجام ورزش هاي موثر: يعني ورزش هايي که باعث تقويت استخوان ها و عضلات مي شود.
2- عوامل کاهش دهنده قد کودکان
• تغذيه نامناسب؛
• صدمه هاي دوران کودکي قبل از بسته شدن صفحه رشد که مي تواند عوارضي مانند توقف رشد، کوتاهي اندام، انحراف محور طولي استخوان، پاي پرانتزي يا پاي ضربدري ايجاد کند؛
• برخي بيماري هاي متابوليک و مادرزادي؛ مانند راشيستيم، آکرومگالي و آکندروپلازي و…
• وضعيت بدني نادرست؛ مانند بدنشستن، بد ايستادن و راه رفتن به صورت خميده.
3- تاثير ورزش بر صفحات رشد
ورزش باعث وارد آمدن فشارهايي بر بدن مي شود که اين فشارها روي صفحات رشدي اثر مي گذارند. اگر اين فشارها شديد نباشد، باعث تحريک صفحات رشدي و رشد بهتر استخوان در نتيجه افزايش قد مي شود ولي اگر اين فشارها بيش از حد باشد، موجب تخريب صفحات رشدي و بسته شدن اين صفحات خواهدشد. بنابراين فرد رشد نخواهد کرد، نه اينکه قدش کوتاه شود.
براي مثل، اگر قد نوجواني 150 سانتي متر است و دچار تخريب صفحات رشدي شده، قد او به 149 سانتي متر کاهش نمي يابد بلکه در همان 150 سانتي متر باقي خواهدماند و ديگر رشد نخواهدکرد. البته اين موضوع تا سن 18 تا 20 سالگي صادق است و پس از اين سن صفحات رشدي به حداکثر رشد خود مي رسند و ديگر رشدي نخواهند داشت.
4- ورزشي که براي کودکان ضرر دارد
اگر کودکي 6 روز در هفته و هر روز بيش از 3 ساعت به يک فعاليت ورزشي شديد مانند فوتبال يا دو و ميداني بپردازد، فشارها شديدي بر صفحات رشدش وارد مي شود اما اگر کودک روزانه 30 دقيقه يا هفته اي 5-4 بار به مدت 1 ساعت ورزش هاي دو، واليبال، بسکتبال يا فوتبال انجام دهد، باعث تحريک صفحات رشدي اش مي شود و به رشدش کمک مي کند. در کل، ورزش کردن کاري بسيار مهم و حياتي است که بايد زير نظر متخصصان علوم ورزشي انجام شود؛ به خصوص در رده هاي سني زير 18 سال و بالاي 40 سال.
5- چه ورزشي در چه سني مناسب است؟
به طور کلي، ورزش، بدن را در روند طبيعي طبيعت انسان قرار مي دهد و باعث تکامل رواني و جسماني اش مي شود. به همين دليل بايد با توجه به فرآيند رشد، نمو و تکامل ورزش هاي مربوطه را نيز انجام دهيم. سازمان ورزش آمريکا در اين باره دستورالعملي منتشر کرده که به آن اشاره مي کنيم.
* شنا: اولين رشته ورزشي که مي توان شروع کرد، شناست. اين رشته ورزشي محدوديت سني ندارد. حتي مي توان در همان اوايل تولد نيز ورزش شنا را آغاز کرد که البته مستلزم استخر و مربي مخصوص نوزادان است. اما چرا اين رشته بهترين رشته براي اين رده سني است؟ چون نوزاد و کودک احساس امنيت و آشنايي مي کند. نوزاد در رحم ما در در کيسه آبي زندگي کرده و حالا آن محيط با فضاي بيشتر براي او شبيه سازي مي شود و مي تواند با تکان دادن اندام خود در آب عضلاتش را تقويت کند. کفپوش مهدکودک
* ژيمناستيک: پس از 8 سالگي کودک مي تواند ورزش ژيمناستيک را شروع کند. اين ورزش موجب افزايش انعطاف بدني و قواي جسماني کودک مي شود. همچنين به علت پرش ها و فرود هايي که در اين رشته وجود دارد، صفحات رشدي وي تحريک مي شود و موجب رشد قدي خوبي خواهدشد.
* ورزش هاي ديگر: از سنين 10 تا 15 سال رشته هاي واليبال، بسکتبال و هندبال نيز ورزش هاي مناسبي هستند و پس از 15 سالگي رشته هايي مانند فوتبال، رشته هاي رزمي، رشته هاي راکتي و ورزش هاي ديگر را مي توان شروع کرد.
منبع: دکتر سلام 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ

 

 

 

خدمات و محصولات تولیدی

گروه تولیدی ‹‹ بهکام ››،لیوان کاغذی ، لیوان تبلیغاتی