مهد کودک، نوستالژی جدید کودکان ما

خروج مادر يا همسر از محيط خانه به بازار کار باعث ايجاد خلاءهايي در زندگي خانوادگي افراد شد. اين امر منجر به پديد آمدن مکان‌هايي شد تا خدماتي را به خانواده‌ها براي رفع خلاء ايجاد شده ارائه دهند. اين خدمات شامل افزايش سالن‌هاي غذاخوري، مراکز نگهداري کودکان، توليدات پوشاک و غيره بود.
مهدکودک
گرايش زنان به اشتغال، روابط زن، شوهر و فرزندان را دگرگون مي‌سازد و اين امر موجب کاهش روابط عاطفي با فرزندان شده که بسيار نگران‌کننده است. نقش زن در خانه گرداگرد سه محور همسرداري، فرزندداري و خانه‌داري دور مي‌زند که هر يک مديريت ويژه‌اي را مي‌طلبد و نيازمند نظم و صرف وقت کافي است. وظايف مادري، بچه‌داري، خانه‌داري و رسيدگي به همسر، زن را تا حدودي با هويت و نقشي که در اجتماع دارد، در تضاد قرار مي‌دهد. عدم حضور مادر در خانه و الگوپذيري کودک از سايرين، به دور شدن مادر از نقش مادر-فرزندي منجر مي‌شود و در سا‌ل‌هاي بعد نيز عواقب آن خانواده را در بر خواهد گرفت.
در ساله‌هاي اخير، مادران 75 درصد از کودکان پيش دبستاني، شاغل هستند و اين روند همچنان روبه افزايش است؛ ادامه تحصيل و اشتغال مادران، چاره‌اي جز سپردن کودک به مهدکودک براي خانواده باقي نمي‌گذارد، به طوري که رشد ثبت‌نام نوباوگان در مهدکودک‌ها در اين سال‌ها افزايش يافته است. در واقع مهدهايي که با هدف آموزش و نگهداري کودکان پا گرفته است اين روزها نقش به سزايي در تربيت کودک دارند و عنصر مهمي در مسير تربيت کودک محسوب مي‌شوند.
اميرالم?منين عليه‏السلام به فرزند خود امام مجتبي عليه‏السلام مي‏فرمايند: «قلب کودک نورس همانند زمين کاشته نشده، آماده پذيرش هر بذري است که در آن پاشيده شود. از اين‏رو در تربيت تو شتاب کردم، پيش از آن که دل تو سخت شود و انديشه‏ات به چيز ديگري مشغول گردد، تا به استقبال کارهايي بشتابي که صاحبان تجربه، زحمت آزمودن آن را کشيده‏اند و تو را از تلاش و يافتن بي‏نياز ساخته‏اند.» در تعاليم و احاديث پيامبر و امامان معصوم کودک در سن 6 الي 7 سالگي بدون ترتيب رسمي زندگي مي‌کند اما همواره به الگوهاي مثبت و پرورش فضائل اخلاقي سفارش شده‌است. کفپوش مهدکودک
اغلب روش‌ها و آموزه‌ها معتقدندکه بهترين دوره براي تربيت فرزند، دوران کودکي است؛ زيرا در اين سنين حس تقليد و نيز حس پذيرش آموزه‏هاي تربيتي، در سطح بالايي از توانمندي قرار دارد و کودک به خوبي آنچه را که به او آموخته مي‏شود، فرا مي‏گيرد. امروزه کودکان با آمادگي بالاي ذهني براي تقليد و آموزش در سنين پايين، توسط مهدکودک‌ها و مدارس در جهت آموزش و پرورش قرار مي‌گيرد.
همه‌ آموخته‌ها، عادت‌ها، رفتارها و منش‌هاي کودکان ناشي از محيطي است که در آن تعاملات روزمره‌شان شکل مي‌گيرد؛ اما آنچه در فرآيند رشد شخصيت کودکان و تأثير‌پذيري آنها از الگوهاي رفتاري بسيار حساس است هماهنگي، همانندي و همراهي الگوها در رشد شخصيت و تثبيت معيارهاي اخلاقي کودک مي‌باشد. توجه به محيط اطراف آموزش کودک و الگو گرفتن از رفتار ديگران اجتماعي از گذشته بر سيطره آموزش و پرورش سايه افکنده بود.
منبع: اکاايران 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ

 

 

 

خدمات و محصولات تولیدی

گروه تولیدی ‹‹ بهکام ››،لیوان کاغذی ، لیوان تبلیغاتی