خورد و خوراک کودکان در مهد

براي ميان وعده اطفال در سنين مهدکودک چه مواد غذايي بهتر است قرار دهيم.
کودکان در سنين پيش از ورود به مدرسه، خصوصا در سن ? الي ? سالگي، نياز به مواد غذايي کافي و با کيفيت براي طي روند طبيعي رشد دارند. البته سرعت رشد کودک در اين سنين کمتر از دو سال اول زندگي است. اما با اين وجود هر کودک در سنين پيش از ورود به دبستان، روزانه به حدود ???? الي ???? کالري نياز دارد. همچنين فعاليت کودکان در اين سن بسيار زياد است.
به همين دليل هم آنها برخلاف بسياري از بزرگسالان، نمي‌توانند تنها به وعده اصلي غذا بسنده کنند و بايد حتما ميان وعده‌هاي غذايي، ميان وعده‌هاي سالم و مقوي بخورند. از آنجا که معمولا کودکان، خصوصا کودکان بازيگوش، به نداي بدن خود توجهي ندارند و متوجه احساس گرسنگي نمي‌شوند، اين وظيفه والدين و ساير مراقبان کودک است که هر چند ساعت يکبار، ميان وعده اي مناسب براي کودک فراهم کنند؛ ميان وعده‌اي متشکل از غلات کامل، پروتئين، شير کم چرب، ميوه‌ها و سبزيجات.
گاه صحبت کردن از اين موضوع ساده‌تر از عمل به آن است. بسياري از کودکان از خوردن ميان وعده‌هاي سالم سر باز مي‌زنند و ترجيح مي‌دهند گرسنگي خود را با خوردن تنقلات ناسالم برطرف کنند. اين موضوع در محيطي مانند مهدکودک تشديد مي‌شود زيرا کودک با تصور اينکه والدين او حضور ندارند و نظارتي بر او نيست، آزادانه به خوردن تنقلات مضر مي‌پردازد، خصوصا اگر ساير دوستان او نيز چنين کاري را انجام دهند.
به همين دليل هم، والدين بايد با مسئولان مهد کودک ارتباطي نزديک داشته و از آنها بخواهند بر تغذيه کودکان نظارت کافي داشته باشند. اما آيا همه کودک در يک مهد کودک بايد يک الگوي غذايي واحد داشته باشند؟ پاسخ قطعا منفي است. در يک مهدکودک، کودکان با سنين مختلفي هستند که هر کدام بنا بر سن خود، نيازهاي گوناگوني دارند.
کودکان ? الي ? ساله
در اين سن، به ندرت مي‌توان کودک را مجبور به خوردن مقدار زيادي غذا در يک وعده کرد. به همين دليل است که گاه يک کودک ? الي ? ساله در طول روز بايد ? الي ? وعده غذا بخورد. سه وعده بايد اصلي و باقي، ميان وعده باشند. ميان وعده‌هاي کودک بايد با توجه به نيازهاي بدن او انتخاب شوند. از جمله ميان وعده‌هاي سالم و در عين حال جذاب و خوشمزه مي‌توان به اين موارد اشاره کرد:
– غلات صبحانه بدون قند اضافه به همراه ميوه‌هاي طبيعي نظير موز و توت فرنگي و شير کم چرب
– سالاد ميوه. براي تهيه سالاد ميوه کافيست ميوه‌هاي نرم و بزرگ (براي جلوگيري از خفگي) را انتخاب کرده و آنها را خرد کنيد. سپس با يکديگر مخلوط کنيد. بدين ترتيب، در يک ميان وعده، ويتامين‌هاي گوناگوني وارد بدن کودک مي‌شوند. کفپوش مهدکودک
– پنيرهاي متنوع، و ترجيحا کم چرب که به شکل مکعب‌هاي درشت برش زده شده‌اند
– پودينگ تهيه شده از شير کم چرب
– ماست ميوه‌اي و کم چرب
– شير به همراه عسل
– پوره انواع ميوه‌ها
بهتر است مسئولين مهد کودک از انجام دو کار پرهيز کنند:
?– استفاده از شکلات، آبنبات و شيريني به عنوان جايزه. اين گونه تنقلات نه تنها براي کودک مضر است، بلکه باعث مي‌شود ساير مواد غذايي سالم، از جمله ميوه‌ها و سبزيجات در نظر او کم ارزش شوند و ميل او به خوردن آنها کاهش يابد.
?– آرام کردن کودک با تنقلات پيش از وعده اصلي غذا. اين کار موجب کاهش اشتهاي کودک براي خوردن وعده اصلي غذا مي‌شود؛ وعده‌اي که بسيار مهم‌تر از ميان وعده‌هاست.
کودکان ? الي ? ساله
برخي تصور مي‌کنند با افزايش سن کودک، لازم نيست مانند گذشته او را کنترل کرد. اما متاسفانه در مورد اغلب کودکان، اين تصور غلط است. البته توجه داشته باشيد که کودکان هرچه بزرگتر مي‌شوند، بيشتر دوست دارند غذاهايي که مي‌خورند را خودشان انتخاب کنند. اما اين بدان معنا نيست که شما بايد آنها را کاملا آزاد بگذاريد.
بهترين راه اين است که کودک بين چند گزينه مخير به انتخاب شود. ميل کودک به شيريني جات، خصوصا شکلات افزايش مي‌يابد. بهتر است براي جلوگيري از بهانه گيري کودک، اينگونه مواد غذايي در دسترس کودک قرار نگيرند.
برخي نمونه‌هاي ميان وعده‌هاي مناسب براي کودکان در اين سن عبارتند از:
ميوه‌ها و سبزيجات. مي‌توانيد براي تنوع بيشتر، ميوه‌ها از جمله تکه‌هاي سيب را به همراه کره بادام زميني به کودک بدهيد.
کراکرهاي تهيه شده از غلات کامل به همراه ماست کم چرب
نان‌هاي سبوس دار به همراه پنير
انواع مغزها و خشکباري نظير مويز 

منبع: دکتر سلام

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ

 

 

 

خدمات و محصولات تولیدی

گروه تولیدی ‹‹ بهکام ››،لیوان کاغذی ، لیوان تبلیغاتی