ویژگی های مهدکودک خوب

روان شناسان معتقدند که در يک مهدکودک خوب بايد نسبت مربيان به کودکان ? به ? باشد. علاوه بر اين، فضاي مناسب براي بازي کودکان وجود داشته باشد و بچه ها در گروه هاي کم تعداد بازي کنند. مربيان بايد در زمينه رشد کودک و تعليم و تربيت او خوب آموزش ديده باشند و بازي هاي مناسبي را براي کودکان تدارک ببينند.

? مزاياي مهدکودک
والدين علاوه بر برآوردن نيازهاي جسماني کودکان خود بايد به نيازهاي رواني کودکانشان نير توجه کنند، زيرا اين نيازها تنها در کنار پدر و مادر برآورده نمي شوند. با اينکه مادران مي توانند در محيط خانه تا حدودي با ايجاد سرگرمي هاي مناسب براي کودکان به رشد شناختي آنها کمک کنند اما اين کافي نيست. کودکان از سن ? سالگي کنجکاوتر مي شوند و محيط اطراف خودشان را جستجو مي کنند.
بازي با ديگر همسالان و گذراندن وقت با آنها از سرگرمي هاي خوب در اين سنين است که هم براي کودکان لذت بخش است و هم جز ضروريات رشد شناختي کودک است.
گروه هاي همسالان، محيطي را براي کودک فراهم مي کند که درآن خود را بشناسد. کودک از طريق اين محل هاي بازي مي آموزد که پذيرفته شده و با ديگران شريک شود. از حقوق خود دفاع کند و به ديگران احترام بگذارد. بنابراين کودک از دنياي خودمحور به مرحله اجتماعي شدن قدم مي گذارد. برخلاف تصور اکثر افراد، مهدکودک فقط جايي براي بازي کردن نيست بلکه کودک در آن دائم در حال يادگيري است و توانايي هاي خود را توسعه مي دهد. مثلا وقتي او در اتاق بازي، به بازي هاي نمادين مي پردازد، اطلاعاتي درباره خانه و خانواده به دست مي آورد. نقاشي کردن و چکش کاري يا بازي با خمير به رشد عضلات بازوها و دست هاي کودک کمک مي کند که بعد ها اين امر او را در نوشتن ياري خواهد کرد.
مهدکودک علاوه بر اين مزايا، معايبي هم دارد از جمله اينکه ممکن است کودک شما در خانه ناآرام شود يا پرخاشگري کند که از اين مسائل مي توان با انتخاب يک مهدکودک مناسب و صحبت مداوم با مربيان مهد جلوگيري کرد. کفپوش مهدکودک
در پايان بايد متذکر شويم که مهد کودک نبايد تبديل به يک محل اجباري مثل مدرسه شود که کودک هر روز صبح زود مجبور باشد از خواب بيدار شود و به آنجا برود و اين موضوع او را اذيت کند. کودک مي تواند در هفته ? روز به مهد برود، بهتر است رفت و برگشت درساعات مشخصي باشد تا بدين گونه نظم را هم ياد بگيرد.
با اينکه مهدکودک جاي تعليم و تربيت و محبت پدر و مادر را نمي گيرد ولي مي تواند در رشد شناختي و اجتماعي کودکان تاثير قابل توجهي داشته باشد.
منبع: اکاايران 

خدمات و محصولات تولیدی

گروه تولیدی ‹‹ بهکام ››،لیوان کاغذی ، لیوان تبلیغاتی
 
 

 

خدمات شیشه و آینه