چگونه کودک را برای رفتن به مهد آماده کنیم؟

به کودک آمادگي دهيد

يادتان باشد انتقال به مهد يا هر مرکز آموزشي ديگري معمولا براي کودکان ناراحت‌کننده و تلخ است پس هميشه از خودتان بپرسيد آيا او آمادگي رفتن به مهد را دارد؟ و اگر داشت مي‌توانيد با او درباره رفتن به مهد گفت‌وگو کنيد، اما روش بهتر آن است که به صورت غيرمستقيم او را با محيطي به نام مهدکودک آشنا کنيد. مثلا مي‌توانيد هنگام خواب براي او قصه‌اي را بگوييد که در يک مهد روي داده است يا از بازي‌هاي گروهي صحبت کنيد که انجام دادن آنها در مهدکودک امکان‌پذير است. بگذاريد کودک نسبت به مهد احساس کنجکاوي پيدا کند و آنگاه وقتي از شما پرسيد مهد کجاست براي او توضيح دهيد که مهد چگونه مکاني است. معمولا سوال بعدي اين خواهد بود که «آيا من هم به مهدکودک مي‌روم؟» حالا مي‌توانيد درباره رفتن او به مهدکودک صحبت کنيد. کفپوش مهدکودک

قبل از ثبت‌نام، فضاي مهد را به کودک نشان دهيد
بد نيست که چند بار از آن مهد بازديد کنيد و کودک فضاهاي مختلف آن را ببيند، به اين ترتيب با آمادگي بهتري وارد مهد مي‌شود.

نگران شدن کودک طبيعي است
معمولا کودکان هنگام رفتن به مهد مضطرب و نگران مي‌شوند، اما هنگام خروج از مهد شاد و پرانرژي هستند.

هنگام ترک کودک از او خداحافظي کنيد
گاهي اوقات مادران براي اين‌که کودک هنگام جدايي گريه نکند براي چند دقيقه کنار مربي مي‌مانند و همين که کودک سرگرم بازي شد مي‌روند. يادتان باشد اين کار بشدت فرزندتان را ناراحت مي‌کند و مي‌تواند اثرات عميقي بر روان او بگذارد. کودکاني که به اين صورت از مادر جدا مي‌شوند، نسبت به مادر بي‌اعتماد شده و بسختي از او جدا مي‌شوند، بنابراين وقتي مي‌خواهيد از او دور شويد حتما خداحافظي کرده و او را مطمئن کنيد که سر ساعت برمي‌گرديد. بهتر است پس از خداحافظي شما بايستيد تا او دور شود و دوباره به بازي برگردد آنگاه از مهد خارج شويد.

او را با کودکي ديگر همراه کنيد
اگر بتوانيد او را با دوست يا يکي از فرزندان اقوام خود در يک مهد ثبت‌نام کنيد رغبت او براي رفتن به مهد بيشتر مي‌شود چرا که ديگر خود را در يک جمع کاملا غريبه نمي‌بيند.

با دوستان او ارتباط برقرار کني
وقتي دوست فرزندتان را مي‌بينيد و با او سلام و احوالپرسي مي‌کنيد خود به خود با والدين او هم روبه‌رو مي‌شويد به اين ترتيب مي‌توانيد ارتباط را بيشتر کنيد و در زمان‌هاي مختلف به بهانه‌هايي مثل جشن تولد از همکلاسي‌هاي او دعوت کنيد تا به منزلتان بيايند يا به صورت جمعي قرار پارک رفتن بگذاريد.

براي رفت و برگشت با هم توافق کنيد
درباره چگونه طي کردن مسير خانه و مهد با هم تصميم‌گيري کنيد. اين‌که اين مسير را پياده‌روي کنيد يا با اتوبوس و تاکسي برويد بايد براساس توافقي دوطرفه باشد.

شنونده خوبي براي کودک باشيد
هنگام بازگشت از مهدکودک، معمولا کودکان از اتفاقات در طول روز سخن مي‌گويند، با دقت به حرف‌هايشان گوش دهيد و نسبت به گفته‌هايشان واکنش نشان دهيد، مثلا آنها را تائيد يا نصيحت کنيد، ضمن اين‌که اين گفت و شنود سبب مي‌شود بدانيد در زمان نبود شما مربيان چه چيزهايي را به کودک مي‌آموزند.
منبع: سيمرغ 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ

 

 

 

خدمات و محصولات تولیدی

گروه تولیدی ‹‹ بهکام ››،لیوان کاغذی ، لیوان تبلیغاتی