مهد کودک جای خواهر و برادر را پر می کند؟

يک روانپزشک با اشاره به پيامدهاي تک فرزندي براي فرزندان و والدين، تک فرزندها را در معرض آسيبهايي مانند انزوا و گوشه نشيني و عدم استقلال دانست و از والدين خواست تا مهدکودک را جايگزين خواهر و برادر نکنند.

فربد فدايي اظهار داشت: پديده تک فرزندي موجب مي‌شود تا پدر و مادر تمام سرمايه‌گذاري عاطفي خود را بر يک کودک قرار دهند و کودک نيز متقابلاً فقط پدر و مادرش را مي‌بيند و از داشتن تجربيات با خواهر و برادر محروم مي‌ماند. وي افزود: بخش مهمي از آموخته‌هاي کودک مربوط به تعاملات با خواهر و برادر مي‌شود و بر اساس آن جهان را کشف مي‌کند. فدايي ادامه داد: کودکان در اين حالت مي‌آموزند چگونه حرف خود را به بزرگترها بفهمانند و نيازهاي خود را مطرح کنند. وي ادامه داد: کودکي که تک فرزند است اين فرصت را پيدا نکرده و دنيا را از افق ديد پدر و مادر کشف مي‌کند.

اين روانپزشک تصريح کرد: برخي مي‌گويند تک فرزند خود را به مهد کودک مي‌فرستيم تا با همسن و سال‌هايش تعامل اجتماعي داشته باشد. بايد گفت زندگي 24 ساعته با برادر و خواهر و پيوند عاطفي ناشي از آن با مهد کودک قابل جبران نيست و مهد کودک نمي‌تواند جاي خواهر و برادر را بگيرد.

وي افزود: معمولاً پدر و مادر نسبت به کودک تک فرزند بيش از حد توجه مي‌کنند و اين کودکان متکي به والدين بار مي‌آيند. در اين حالت تمام خواسته‌هاي کودک برآورده مي‌شود و اين موضوع سبب مي‌شود که کودک آموزش اجتماعي لازم را نبيند. وي ادامه داد: مسئله رقابت بين خواهر و برادرها براي آموزش در دوران بزرگسالي و برخورد با مسائل جامعه مؤثر است. اين روانپزشک گفت: اينکه چگونه با رقابت و حسادت کنار بيايند و آن را دفع کنند در پرتو ارتباط با خواهر و برادر ايجاد مي‌شود.

فدايي اظهار داشت: حتي داشتن دو فرزند از يک جنس نيز مشکلاتي در پي خواهد داشت. بر اين اساس فرزندان پسري که تنها يک برادر دارند از درک ظرافت‌هاي دختران بي‌بهره مي‌مانند. دختران نيز در صورتي که تنها يک خواهر داشته باشند نمي‌توانند با رفتار و روحيات پسرها آشنا شوند. اين فرزندان در زندگي زناشويي خود نيز دچار مشکل مي‌شوند.

وي افزود: آموزش‌هاي مربوط به شناخت و تعاملات به بازي‌ها مربوط مي‌شود. تک فرزندها به بازي‌هاي انفرادي گرايش پيدا مي‌کنند و تماشاي تلويزيون و بازي با رايانه را نسبت به بازي‌هاي گروهي ترجيح مي‌دهند که اين ويژگي انزوا و گوشه‌نشيني را همراه خواهد داشت.

اين روانپزشک اظهار داشت: تک فرزندها هرگز ياد نمي‌گيرند که بايد مستقل باشند و وقتي بزرگتر مي‌شوند از دولت انتظار دارند که براي آنها شغل ايجاد کرده و در کسب برخي ملزومات آنها را ياري کند. کفپوش مهدکودک

اين متخصص بهداشت روان گفت: واقعيت اين است که پدران و مادران داراي تک فرزند هم با مشکلاتي مواجه خواهند بود زيرا در وجود دو جنس ويژگي‌هايي وجود دارد که والدين با داشتن يک فرزند از آن محروم مي‌مانند. وي خاطرنشان کرد: پدران به طور ذاتي به دختران و مادران به پسران علاقه دارند بنابراين داشتن هر دو جنس مي‌تواند اين نياز را برآورده سازد. همچنين پدران و مادران دوست دارند ويژگي‌هاي دوران کودکي خود را در فرزندانشان بازسازي کنند که در صورت نداشتن فرزند از يک جنس نوعي نارسايي در والدين ايجاد مي‌شود.
منبع: اکاايران 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ

 

 

 

خدمات و محصولات تولیدی

گروه تولیدی ‹‹ بهکام ››،لیوان کاغذی ، لیوان تبلیغاتی