مهدکودک یا استخدام پرستارکدامیک خوب است؟

امروزه بعضي زن شوهرهاي شاغل ترجيح مي‌دهند به جاي فرستادن کودک به مهدکودک، پرستاري را استخدام کنند تا دلواپسي هايشان از بابت مراقبت و نگهداري از بچه کاهش يابد.ولي وجود پرستار در منزل معمولا با دردسرهايي همراه است وممکن است مشکلاتي پيش بيايد، بنابراين بهتر است پيش از اينکه درباره حضور پرستار در منزلتان تصميم بگيريد، توصيه‌هاي دکتر بيات را در اين مورد بخوانيد. کفپوش مهدکودک
سن کودک
يکي از اولين نکاتي که در مورد انتخاب پرستار بايد درنظر گرفته شود، سن کودک است. در سنين پايين که کودک نياز به مراقبت دارد، بهتر است پرستار با مهارت‌هاي نگهداري از کودک آشنا بوده و تجربه کافي داشته باشد. به‌عنوان مثال پرستاراني که مادر هستند يا تجربه نگهداري از کودک را دارند، براي نگهداري از کودک گزينه مناسب‌تري محسوب مي‌شوند. کودکان بزرگ‌تر خودشان قادر به صحبت کردن هستند و مي‌توانند اتفاقات خانه را گزارش دهند اما در مورد کودکاني که هنوز توانايي حرف زدن ندارند کنترل شرايط اهميت بيشتري پيدا مي‌کند. علاوه بر اين در مورد کودکان بزرگ‌تر توصيه مي‌شود پدر و مادر پرستاري را انتخاب کنند که توانايي کار و بازي با کودک را داشته باشد. حتي اگر پرستار قادر باشد کارهاي آموزشي انجام دهد و تجربه يا تحصيلات مرتبط داشته باشد، داشتن اين قابليت‌ها به مراتب بهتر است. بهترين سن براي پرستاران 28 تا 40 سال است.
نکاتي در مورد روز مصاحبه
زماني که پدر و مادر از طريق موسسات يا آشنايان با پرستاري آشنا شدند، بهتر است قبل از استخدام و سپردن کودک، با او مصاحبه کنند. در روز مصاحبه انتظارات بايد به‌طور واضح و مشخص بيان شوند. مثلا مادر بگويد که انتظار دارد پرستار چه غذاهايي را دراختيار کودک قرار دهد، آيا لازم است که خود پرستار هم براي کودک غذا بپزد، آيا بايد بخشي از کارهاي آموزشي را هم برعهده داشته باشد و آيا مي‌تواند کودک را از خانه بيرون ببرد؟ عادت‌هاي غذايي کودک، ويژگي‌هاي رفتاري، حساسيت‌هاي غذايي و مواردي از اين دست هم نکات مهمي هستند که بايد به پرستار گوشزد شود. هرقدر اين توافقات واضح‌تر باشد امکان بروز مشکلات در آينده کمتر است. اگر اين صحبت‌هاي اوليه شفاف نباشد اين احتمال وجود دارد که بعد از مدتي بنا به دلايلي مشکلاتي ايجاد شود و والدين از عملکرد پرستار رضايت نداشته باشند. درنتيجه پرستار کارش را ترک کند يا اخراج شود که اين موضوع ممکن است بر احساسات کودک تاثير داشته باشد. علاوه بر اين هر خانه‌اي قانون و خط قرمزهايي دارد که بايد در مورد اين نکات هم حتما با پرستار صحبت شود. پيشنهاد مي‌شود که مادر در مورد محل قرار گرفتن تلفن‌هاي تماس ضروري، داروهاي کودک، دفترچه بيمه و… پرستار را مطلع کند تا در شرايط اضطراري پرستار به موقع به کودک کمک کند.
کنترل از راه دور
در مورد کودکاني که در سنين قبل از سه سالگي هستند و توانايي صحبت کردن ندارند، بهتر است اقدامات ديگري هم در نظر گرفته شود. به‌عنوان مثال اگر پدر و مادر امکانات مالي خوبي دارند، خريد دوربين‌هاي مدار بسته اقدام موثري است که مي‌تواند در نظارت کارهاي پرستار تاثير داشته باشد. درصورتي‌که امکان خريد دوربين مدار بسته وجود ندارد، والدين مي‌توانند حداقل صداي پرستار را ضبط کنند. البته نکته مهم اينجاست که خود پرستار در جريان نصب دوربين يا دستگاه ثبت صدا باشد و بداند که والدين کودک، عملکرد او را کنترل مي‌کنند. براي نظارت بر کار پرستار مي‌توان از همسايه‌ها هم کمک گرفت. مادر مي‌تواند به يکي از خانم‌هاي همسايه بسپارد تا اگر صداي گريه ممتد کودک را شنيد براي پيگيري به خانه‌شان مراجعه کند.
همسويي رفتار والدين و پرستار
هماهنگي و همسويي رفتار والدين و پرستار هم موضوع قابل‌توجهي است که خانواده‌ها بايد به آن توجه داشته باشند. قرار است کودک 7 يا 8 ساعت در روز را نزد پرستارش باشد و به همين دليل لازم است بين رفتار پدر و مادر و پرستار همسويي جهت‌داري وجود داشته باشد. مثلا اگر در خانه قانوني وجود دارد که کودک نبايد قبل از غذا شيريني بخورد، توصيه مي‌شود که از پرستار هم بخواهيد به اين نکات توجه داشته باشد و در مورد نحوه تشويق يا تنبيه کودک هم مطلع شود. البته منظور از تنبيه کتک زدن يا فرياد کشيدن بر سر کودک نيست، بلکه پدر و مادر يا پرستار مي‌توانند از کودک بخواهند که به دليل رفتار نامناسب چند دقيقه‌اي کنار اتاق بنشيند. اين موارد تنبيهات بي‌ضرري هستند که در مورد آنها والدين و پرستار مي‌توانند به توافق برسند. هرقدر شباهت رفتاري بين والدين و پرستار بيشتر باشد احتمال بروز مشکلات کمتر مي‌شود.
منبع: دکتر سلام 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ

 

 

 

خدمات و محصولات تولیدی

گروه تولیدی ‹‹ بهکام ››،لیوان کاغذی ، لیوان تبلیغاتی