راهکار هایی برای پیشگری از اضطراب کودکان در مهد کودک

آيا تا به حال مجبور شده ايد به خاطر گريه و قشرق هاي بيش از حد کودکتان، مخفيانه مهدکودک را ترک کنيد؟ يا با کلي ترفند و وعده و وعيد کودکتان را وادار کنيد تا راجع به مهدکودک حرف نزند و گريه نکند؟ رفته به مهدکودک براي بعضي از کودکان به خصوص کودکان کم سن و سال تر ناراحت کننده و تلخ است.
آن ها مجبورند به دليل شاغل بودن مادر مدت زمان زيادي را در محيطي خارج از محيط گرم و امن خانه بگذرانند و اين موضوع خودش مي تواند براي کودکان سخت باشد. گاهي راهکارهاي والدين براي برخورد با اين ترس ها، ناآرامي ها و قشقرق هاي کودک در ظاهر مسئله را حل مي کند، اما درواقع اين رفتارها مي تواند منجر به آسيب هاي رواني زيادي در کودک شود.
ترس جداشدن کودکان از والدين معمولا در حدود 18 ماهگي شدت مي گيرد. اين ترس بيشتر وقت ها واکنشي طبيعي است. بچه ها در اين سن ميل به استقلال دارند، اما اين روند گاهي چنان برايشان ترسناک به نظر مي رسد که کودک به والدينش پناه مي برد تا کمي از اضطرابش کم شود.
برخي از کودکان به دليل عوامل ژنتيکي يا محيطي اضطراب بيشتري را در موقعيت هاي ناآشنا مثل مهدکودک تجربه مي کنند و اين اضطراب خود را با رفتارهايي مثل گريه، دل درد، پرخاشگري و چسبيدن به مادر موقع ورود به مهد کودک نشان مي دهد. با اين حال تغيير بعضي از رفتارها مي تواند در کاهش اين اضطراب بسيار کمک کننده باشد. در اين جا به چند مورد اشاره مي کنيم:

1- بيشتر در مورد مهدکودک با او صحبت کنيد
بسياري از کودکان امروزي قبلا تجربه هاي گروهي از جمله بازي با بچه ها در پارک، مهماني و يا کوچه را داشته اند، ولي براي بچه ها مهد کودک محيط جديد است، چون در آن جا مادر حضور ندارد. بنابراين ممکن است کودک دچار اضطراب يا ترس شود. به عنوان والدين، بهتر است شروعي مثبت و بدون استرس براي او فراهم کنيد. اگر سن کودکتان در حدي است که حرف هاي شما را متوجه شود، با نزديک شدن روز اول مهد کودک بهتر است سعي کنيد موضوع آن را در صحبت هاي روزانه خود با فرزندتان مطرح کنيد. گفت و گوي کوتاهي با او داشته باشيد و برايش بگوييد که در مهد کودک چه قدر خوش مي گذرد. کفپوش مهدکودک

بعضي از فعاليت هاي مهد کودک که مي تواند در آن ها شرکت کند را برايش توضيح دهيد. در مورد مربي مهد با او حرف بزنيد. اين به کودک شما کمک مي کند تا از لحاظ رواني آماده مهدکودک شود و منتظر شروع آن بماند.

2- دورماندن از همديگر را تمرين کنيد
اگر فرزندتان زمان زيادي از شما يا خانه تان دور نمانده است، قبل از آن که او را به مهدکودک بفرستيد، سعي کنيد مدتي از او دور بمانيد. مثلا او را براي زمان کوتاهي نزديکي از پدربزرگ و مادربزرگ ها يا اقوام ديگر بگذاريد تا پس از چند بار تکرار اين کار، او به نديدن شما براي مدتي عادت کند.
اضطراب جدايي,اضطراب جدايي در مهد کودک

3- رفتار صحيح و مناسب را تمرين کنيد
مطمئن شويد که فرزندتان مي تواند رفتارهايي که در مهد کودک از او انتظار مي رود را به درستي انجام دهد، براي مثال خودش بتواند غذا بخورد، کت يا کفشش را در بياورد و بپوشد و وسايل را در جاي خاصي بگذارد و در مواقع نياز آن ها را بردارد. هرچه کارهايي که فرزندتان مي تواند انجام دهد بيشتر باشد، خودش در محيط جديد مهد کودک احساس راحتي بيشتري مي کند. همچنين مي توانيد به او ياد دهيد که وقتي از او سوال مي کنند، چه طور جواب دهد و حرف هايش را بزند و با ديگران ارتباط برقرار کند.

4- احساسات فرزندتان به مهدکودک را بررسي کنيد
از فرزندتان بپرسيد که او فکر مي کند مهد کودک چه شکلي است. مثلا ببينيد که ايده ها و ترس ها و نگراني هاي فرزند شما در مورد مهدکودک کداماند و در مورد جزئيات همه آن ها با او حرف بزنيد و ببينيد چه چيزهايي او را هيجان زده و خوشحال مي کنند. همچنين مي توانيد خاطرات و تجربه هاي خودتان را هم براي او تعريف کنيد. البته يادتان باشد بيشتر روي زمان ها و خاطرات بهتر و هيجان انگيزتر تمرکز کنيد.

5- فرار نکنيد
وقتي مادر کودکش را بدون اينکه متوجه شود، نزد مربي مي گذارد و از ترس چسبيدنش به خود فرار مي کند، کودک را نسبت به خودش بي اعتماد مي کند. او نمي داند که آيا مادر بر مي گردد يا نه؟ او مي تواند تمام زمان بودنش در مهدکودک را با اين اضطراب سپري کند که نکند مادر به دنبالش نيايد؟ پس بهتر است قبل از شروع گريه کودک به او بگوييد که او را در مهدکودک مي گذاريد اما در زمان مشخصي بر مي گرديد. زمان بازگشت را طوري مشخص کنيد که کودک متوجه شود. چرا که کودکان درک درستي از زمان ندارند. براي مثال بهتر است بگوييد بعد از خوردن ناهار، يا تمام شدن کارتون بر مي گرديد.
منبع: بيتوته 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ

 

 

 

خدمات و محصولات تولیدی

گروه تولیدی ‹‹ بهکام ››،لیوان کاغذی ، لیوان تبلیغاتی