اتاق فکر تنبیه جدید مهدکودک ها

اتاق فکر يا اتاق تنهايي، تنبيه جديدي است که مربيان برخي مهد هاي کودک، بچه را به بهانه نافرماني و شلوغ کاري، مدتي در اتاقي خلوت نگاه مي دارند و به او مي گويند؛ «درباره کار زشتي که انجام داده اي فکر کن!»
تربيت کودک را بايد از بدو تولد و حتي‌ از دوران جنيني آغاز کرد؛ روانشناسان معتقدند شخصيت کودک در همان پنج سال اول زندگي بنا نهاده مي‌شود. از جمله اهداف مهم تعليم و تربيت فرزند، آماده سازي او براي زندگي در اجتماع است و کانون خانواده نخستين نهاد اجتماعي است که کودک در آن رشد مي‌کند و مي‌آموزد که چگونه رفتار اجتماعي داشته باشد.
در محيط هاي اجتماعي نظير مهدکودک، نهادهاي ديگري به جز خانواده در آموزش هنجارها و ارزش‌ها به فرزندان دخالت دارند و با افزايش سن کودک به مرور از نقش خانواده‌ها کاسته و بر نقش اين کانون‌ها در الگودهي به شخصيت کودک افزوده مي‌شود.
مهد کودک براي بچه‌ها عموماً جذابيتي بيش از خانه و خانواده دارد و نقشي اساسي در تربيت کودکان ايفا مي‌کند بنابراين اگر مربيان افرادي آموزش ديده و متخصص در زمينه تربيت کودکان باشند، خواهند توانست به بهترين شکل ممکن کودکان را تربيت کنند. از سوي ديگر بنا به گزارش موسسه ملي " بهداشت و توسعه رفتار کودکان " کودکاني که بين سال‌هاي دوم تا چهارم زندگي در مهد کودک هستند نسبت به ساير کودکان، آموزش زبان و حافظه بهتري دارند.
يک مربي مهد کودک ضمن تاييد استفاده از اتاق فکر يا تنهايي در برخي مهد کودک ها اظهار مي دارد: ازاين محل استفاده مي کنيم تا کودک را وادار به فکر کردن درباره اعمال ناپسندش کنيم. کودک با انجام اين کار به کار ناپسند و اشتباه خود پي مي برد و تا وقتي کودک عذرخواهي نکند در اين مکان مي ماند. کفپوش مهدکودک
با توجه به رويکردهاي جديد زندگي شهري و افزايش حضور زنان در جامعه، نياز خانواده‌ها به وجود مراکزي چون مهدهاي کودک براي نگه‌داري فرزندانشان هر روز بيشتر مي‌شود. به گونه‌اي که تاسيس مهدکودک در نزديکي ادارات و محل کار زنان به يکي از مطالبات جدي زنان شاغل تبديل شده است اما اين روزها مهدکودک ها هم جاي مناسبي براي کودکان نيستند و با وجود اهميت دوره کودکي و نقشي که در شکل‌گيري شخصيت افراد دارد هنوز هم امر ساماندهي مهدهاي کودک و مراقبت از کودکان در سنين پيش از دبستان به عنوان يک چالش درميان دستگاه‌هاي اجرايي کشور مطرح است از بهداشت پايين و ابتلا به شپش گرفته تا تنبيه کودکان اما به تازگي در برخي از مهدکودک ها تنبيه جديدي رخ داده است به نام اتاق فکر!
اتاق فکر يا اتاق تنهايي، تنبيه جديدي است که مربيان برخي مهد هاي کودک، بچه را به بهانه نافرماني و شلوغ کاري، مدتي در اتاقي خلوت نگاه مي دارند و به او مي گويند؛ «درباره کار زشتي که انجام داده اي فکر کن!»
کودک نيز در اين اتاق، بايد درباره کار به اصطلاح زشتي که انجام داده است ، فکر کند و سپس از مربي خود عذرخواهي کند تا دوباره به جمع کودکان و هم بازي هاي خود بازگردد.
سوالي مطرح است و آن اينکه آيا کودک بعد از بيرون آمدن از اتاق فکر درباره کار به اصطلاح بد خود فکر مي کند؟ روحيه کودک بعد از بيرون آمدن از اين اتاق چگونه است؟
بسياري از والدين اين کودکان اظهارداشته اند که کودکشان آنان فرداي روز تنبيه، حاضر نيست به مهد برود.
منبع: تبيان 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ

 

 

 

خدمات و محصولات تولیدی

گروه تولیدی ‹‹ بهکام ››،لیوان کاغذی ، لیوان تبلیغاتی