آیا در مهد کودک به بچه‌ها شربت خواب می‌خورانند؟

يکي از سئوالات مهم و بعضاً شبهه برانگيز والدين اين کودکان در ابتداي ورود فرزندشان به مهدکودک اين است که: چرا کودک‌شان در مهد کودک زياد مي‌خوابد؟ با شناختي که از کودک خويش دارند، مشاهده مي‌کنند که کودک بر خلاف عادات خواب قبلش (که هم کمتر مي‌خوابيد و هم براي خواب احتياج به محيط ساکتي داشت).
ابتداي ورود فرزند به مهدکودک

مهد,کودک,بچه‌ها,شربت,آکاايران,احتياج,والدين,ابتدا,ابتداي,شناخت,خويش,خلاف,خلاف,کمتر,احتياج,احتياج
در فضاي شلوغ و پر سروصدا به راحتي و بيش از عادت قبلي مي‌خوابد! عدم اصلاح از مکانيزم‌هاي انطباق با شرايط بحراني کودکان و بزرگسالان که البته يک بحث کاملاً تخصصي است ـ در شرايط خاص باعث مي‌شود که برخي والدين بنا به شنيده‌هاي دور و غير مستند به اين فکر بيفتند که حتماً در مهد کودک به کودکان شربت خواب مي‌خورانند!!! نظر از بررسي اخلاقي اين قضيه که آيا چنين اتفاق غير انساني مي‌تواند در يک مهدکودک رخ دهد يا نه، موضوع را از بعد تخصصي بررسي مي‌کنيم:
آدميان ـ چه کوچک چه بزرگ ـ از نظر ساختار رواني و شخصيتي داراي ابزارها و امکانات دروني هستند که در مواجهه با استرس‌ها و اضطراب‌ها آنان را ياري مي‌کند. اين ابزارها به نام ”مکانيزم‌هاي دفاعي و مکانيزم‌هاي انطباقي“ معروفند. فرضاً انسان بالغي از نظر مالي دچار تنگدستي شديدي است و چون در عمل راه حلي پيدا نمي‌کند ناخودآگاه براي کنار آمدن با فشار رواني حاصل از اين استرس، به خيال‌بافي متوسل شده و در افکار و تفکرات خود مي‌بيند که کيفي پر از پول پيدا کرده است يا پول زيادي برنده شده و... يا در نظر بگيريم مادري را که احساس مي‌کند از دست فرزندانش به‌قدري عصباني است که شايد در اثر تنبيه به آنان صدمه جدي بزند، لذا ناخودآگاه براي کنترل اين احساس خطرناک به احساس متقابل آن متوسل شده و به فرزندانش محبت و رسيدگي افراطي مي‌نمايد اما در حقيقت براي فرار از استرس و اضطراب ناشي از صدمه‌زدن به کودکانش به مکانيزم وارونه‌سازي متوسل شده است.
مثال ديگر زماني است که خبر مرگ عزيزي را مي‌شنويم؛ در لحظه اول باور نمي‌کنيم که چنين اتفاقي افتاده است، حتي ممکن است ادعا کنيم متوفي را ديده‌ايم و مرگ او را انکار نمائيم و فکر کنيم که اينها همه خواب و خيال است و امکان ندارد چنين اتفاقي بيفتد.
در حقيقت فشار ناشي از اين خبر ناگوار به قدري زياد است که اگر بپذيريم که چنين اتفاقي به‌راستي افتاده از نظر رواني صدمه مي‌بينيم.
لذا ساختار مغز و روان، آدمي را به‌طور موقت به انکار مي‌کشاند تا ميزان فشار او کمتر کرده و انسان آرام‌آرام بدون اين‌که صدمه رواني سنگيني ببيند، حقيقت را بپذيرد.
و اما با مقدمه بالا به موضوع مورد بحث خود بر مي‌گرديم: آيا خواب کودک در روزها و هفته‌هاي اول ورود به مهدکودک به علت خوردن شربت خواب است، يا علت ديگري دارد؟
کودک زير ? سال با ورود به مهد کودک معمولاً اولين تجربه جدي دور شدن از والدين يا سرپرستان خود را تجربه مي‌کند.
او به ناگاه وارد مکاني تازه شده که نه فضاي فيزيکي آن را مي‌شناسد و نه افراد حاضر در آن را، لذا دچار وحشت، اضطراب و استرسي مي‌شود که ما از آن به‌عنوان ”بحران جدائي“ نام مي‌بريم و کنار آمدن با آن و پشت سرگذاردن آن براي کودک در حقيقت يک رشد محسوب مي‌شود. کفپوش مهدکودک
کودکان در مواجهه با اين بحران و ترس به مکانيزم‌هاي دفاعي و انطباقي متفاوتي متوسل مي‌شوند: گريه و جيغ و داد، کم‌شدن اشتها، بدخوابي در منزل، چسبيدن به والدين و دور نشدن از آنان. اما يکي از اين مکانيزم‌ها ”پناه بردن به خواب در مهد کودک است“!!!
کودک به‌طور ناخودآگاه براي روبرو شدن با استرس جدائي از والدين به دنياي خواب پناه مي‌برد تا آرامش کسب کند.
اين مکانيزم مخصوص کودکان نيست چه بسا بزرگسالاني که در مواجهه با حادثه يا اتفاقات اضطراب‌آور شديداً کسل شده و خوابشان مي‌گيرد. در حقيقت چه کودک و چه بزرگسال با قدم گذاشتن به دنياي خواب و رويا به آرامشي موقت دست پيدا مي‌کنند که در آن خبري از ناراحتي‌هاي زندگي واقعي وجود ندارد.
اگرچه مکانيزم پناه بردن به خواب براي بزرگسالان زياد خوب و کاربردي نيست ولي براي کودکان مفيد و مؤثر است تا آرام‌آرام با شرايط جديد انطباق پيدا کنند.
منبع: اکاايران 

خدمات و محصولات تولیدی

گروه تولیدی ‹‹ بهکام ››،لیوان کاغذی ، لیوان تبلیغاتی
 
 

 

خدمات شیشه و آینه